Peyzaj Mimarlığı Forumu
Peyzaj Mimarlığı Forumu
Peyzaj Mimarlığı Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peyzaj Mimarlığı Forumu

Peyzaj Mimarlığı Mesleği Eğitimine Katkıda Bulunmak Üzere Hazırlanmış Olan PEYZAJMİMARİYİZ Forumu içerisinde Peyzaj Mimarlığı Hakkında Herşey İncelenmektedir.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» staj defteri
Arazi Sanatı Icon_minitimePerş. Ağus. 07, 2014 3:25 pm tarafından çimci:)

» 3d max de Scatter ile çim yapımı
Arazi Sanatı Icon_minitimeÇarş. Ekim 14, 2009 9:02 pm tarafından savof

» İstanbul Üniversitesi ''PEMÖT''
Arazi Sanatı Icon_minitimeÇarş. Ekim 14, 2009 9:00 pm tarafından savof

» 3D MAX PROGRAMINDA İç MEKâN MODELLEMESİ VE MODELLENMİŞ OLAN MEKâNIN GöRSELLEŞTİRİLMESİ
Arazi Sanatı Icon_minitimeÇarş. Ekim 14, 2009 8:33 am tarafından savof

» 3d max e yeni başlayanlar için el kitabı
Arazi Sanatı Icon_minitimeÇarş. Ekim 14, 2009 8:30 am tarafından savof

» 3d max için eğitim videoları - (Liste)
Arazi Sanatı Icon_minitimeÇarş. Ekim 14, 2009 8:19 am tarafından savof

» Okullarınızda Teknik Gezileri Yeterli Buluyomusunuz?
Arazi Sanatı Icon_minitimeSalı Ekim 13, 2009 11:42 pm tarafından Admin

» 2009-2010 Akademik Takvimi
Arazi Sanatı Icon_minitimeSalı Ekim 13, 2009 11:16 pm tarafından Admin

» Autocad Hakkında Teorik Bilgi
Arazi Sanatı Icon_minitimeSalı Ekim 13, 2009 11:08 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Arazi Sanatı

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Arazi Sanatı Empty
MesajKonu: Arazi Sanatı   Arazi Sanatı Icon_minitimePtsi Ekim 12, 2009 10:12 pm

Sanat doğadan kopuk, steril ve sonlu alanlarda keşfedilmez der 'land art'. Sanat doğaya armağan edilir.

Elimizdeki bu sonsuz sergi alanı, aldığı armağanı kendi istediği şekle sokar, değiştirir, dönüştürür ya da kendine katar. Eser gider sanat kalır.
Eski insanlar, gelecek toplumlara kendini anlatma telaşındaydı. Yazdılar, çizdiler, anlattılar, inşa ettiler ve yaşattılar. Üzerinden geçtikleri, bekledikleri, durup dinlendikleri, izini bıraktıkları ve öldükleri yerde o an bulunmalarının bir nedeni vardı. Doğa bu insanları ve onlardan artakalanları sakladı. Onlara acı sundu veya bereket dağıttı. Karşılığında, kimi zaman ihanetle kimi zaman da sanatla karşılandı. Nazca'daki İnka yol çizgilerinden Stonehenge'e, insan, tarihini, geleceğe aktarması için doğaya emanet etti. Türkçeye 'arazi sanatı' olarak çevirebileceğimiz 'land art', bu emanete yüzyıllar sonra kendi üslubuyla sahip çıktı.

Sanatçının tabiata onun kalemiyle attığı imzası, günü geldiğinde, yeni uygarlıklara ve yeni kahramanlara yer açmak için, yine doğa tarafından silinebilirdi. Ben hiç kardan adam yapmadım ama hatırlamayacağım kadar kardan eserin yapımına, 'sanat yönetmeni' olarak katkıda bulundum. Karla aram pek iyi olmadığından, 'bugün dünyanın en büyük kardan adamını yapalım' adlı açık hava atölyelerinde, evden atkı, havuç, kömür, bere sağlama ve yerleştirme görevi bana düşüyordu. Tamamlanan her parça, yaratım gücünün kişisel övgüye dönüştüğü anlara neden oluyordu. 'Biraz daha kar getirin' ya da 'köşeli küre olmaz şunun kafasını biraz daha şekillendirelim' gibi konuşmalar bir sanat okulunda, sergiye hazırlanan gençler arasında değil, her mahallede her an yanınızdan geçen birkaç çocuk arasında geçiyordu. [i]
http://peyzajmimariyiz.forummum.com

Arazi Sanatı
1 sayfadaki 1 sayfası